.

Öğretim Elemanı Sıkça Sorulan Sorular

1. Sisteme hangi bağlantı üzerinden giriş yapabilirim?

Uzaktan Eğitim Sistemine UZEM (htttps://uzem.mehmetakif.edu.tr) adresindeki Öğretim Elemanları menüsü altında yer alan Sisteme Giriş menüsüne tıklayarak giriş yapabilirsiniz.


2. Sisteme nasıl giriş yapabilirim?

Karşılama ekranında sisteme giriş yapabileceğiniz iki seçenek sizi karşılamaktadır. Bu yöntemlerden biri olan e-devlet ile giriş yapabilmek için karşılama ekranındaki “e-Devlet ile Giriş Yap” butonuna tıklayın. Bu yöntem sizi e-devlet kapısı kimlik doğrulama sistemine yönlendirecektir. Burada sisteme giriş yapabileceğiniz mobil imza, e-imza, internet bankacılığı gibi bir çok seçenek bulunmaktadır. Bunlardan karşılama ekranında bulunan e-Devlet Şifresi ile giriş alanını kullanalım. Bunun için forum alanlarına sırasıyla TC Kimlik Numaramızı (1) ve e-devlet şifremizi (2) girin ve sonrasında Giriş Yap butonuna tıklayın.


Sisteme giriş yapabileceğiniz ikinci seçenek ise kurumsal e-posta bilgilerinizi kullanmaktır. Bu yöntemle giriş yapmak için karşılama ekranında bulunan kullanıcı adı form alanına (1) kurumsal e-postanızı, şifre form alanına (2) kurumsal e-posta şifrenizi girin ve Giriş yap butonuna tıklayın. 
3. Nasıl sanal sınıf oluşturabilirim?


Öğretim yönetim sistemine giriş yaptıktan sonra yeni canlı ders oluşturmak için öncelikle düzenleme modunu etkinleştirmeniz gerekmektedir (1). Sanal sınıfınızı eklemek istediğiniz bölüme gidin ve “Yeni etkinlik veya kaynak ekle” seçeneğine tıklayın (2). Açılan pencereden BigBlueButton etkinliğini seçin (3). 
Açılan ayarlar sekmesinde ilk olarak sanal sınıfınızın ismini oluşturabilirsiniz. Bunun için genel ayarlar alanında sanal sınıf adı form alanına sanal sınıfınızın adını “Sanal Sınıf-Ders ID” (4) olacak şekilde doldurun. Sanal sınıfa öğrencilerin öğretim elemanı dışında girişlerini engellemek için Etkinlik/Oda Ayarları sekmesine tıklayın ve “İzleyiciler moderatör katılımına kadar beklemek zorundadırlar” onay kutucuğunu etkinleştirin (5). 
Sanal sınıfımızı eklemeden önce sınıf içi etkileşim ile ilgili birkaç ayar daha yapabiliriz. Bu ayarları bulabileceğimiz alan ayarları kilitle sekmesidir. Buradaki onay kutularını işaretleyerek sanal sınıf başladığında öğrencilerin web kameralarını (6), mikrofonlarını (7) kapalı hale getirebilir. Onların kendi aralarında sohbet etmelerini (8), genel sohbet alanına (9) veya paylaşılan notlar alanına (10) yazmalarını engelleyebilirsiniz. Tüm bu ayarları sanal sınıfınız başladıktan sonra tekrar yapılandırabileceğinizi lütfen unutmayın. Şimdi sanal sınıfı gerekli ayarlarla birlikte oluşturmak için altta bulunan “Kaydet ve derse dön” veya “Kaydet ve göster” seçeneklerinden birine tıklayınız. 


4. Canlı derse nasıl katılabilirim?

Oluşturmuş olduğunuz sanal sınıfa katılmak için düzenleme modundan çıkın ve sanal sınıfı eklediğiniz alandan BigBlueButton etkinliğine tıklayın. Açılan sanal sınıf etkinliğinde “Oturuma Katıl” butonuna tıklayarak sanal sınıfınızı başlatmış olacaksınız. 
5. Canlı Derslere katılmak istediğimde ekran dönüp duruyor bağlanmıyor. Sorun ne olabilir?

Bu problemin birkaç sebebi olabilir.

- Tarayıcınızda reklam engelleyici kullanıyor iseniz kaldırınız. Bazı reklam engelleyiciler canlı derse girmeyi engelliyor.

- Tarayıcınızın kesinlikle en güncel versiyon olmasına dikkat ediniz. Güncel olmayan tarayıcılar bu tarz problem çıkarabiliyor.

- İnternet bağlantınız kopmuş ya da çok yavaşlamış olabilir. İnternet bağlantınızı kontrol ediniz.

- Cihazınız ile ilgili bir problem olabilir. Farklı bir cihaz ile deneyiniz.


6. Canlı derslerde sesim, görüntüm aktif olmuyor ya da sesim, görüntüm karşı tarafa gitmiyor, sorun ne olabilir?


İşletim Sistemi üzerindeki ses kaydedici uygulama ile sesinizi kaydedip dinleyiniz. Görüntü kaydedici uygulama ile görüntünüzü kaydedip izleyiniz.

Eğer yapılan testlerde donanımsal olarak bir problem mevcut değil ise canlı derse katıldığınızda mikrofon ve kameranızı aktif ettiğinizden emin olunuz.


7. Canlı Ders sırasında kullanılan interneti başkalarının da kullanması verimliliği düşürür mü?


Eğer internet bağlantı hızınız  düşük ya da çok fazla kişi kullanıyor ise upload hızınızı etkileyeceği için verimliliğinizi düşürecektir. Canlı ders sırasında daha kaliteli ve verimli ses ve görüntü aktarımı için kullanılan internetin paylaşılmadığından emin olunuz.

Canlı ders sırasında daha kaliteli ve verimli ses ve görüntü aktarımı için ortamda başkalarının interneti kullanmadığından emin olunuz.


8. Uzaktan Öğretim Sistemine giremiyorum ya da canlı derslere katılamıyorum. Nasıl destek alabilirim? 


Biriminizin UZEM Birim temsilcisi (Eğitim Öğretimden sorumlu dekan yardımcısı / müdür yardımcısı) ile iletişime geçebilirsiniz.


Öğretim Elemanları

  • Sisteme Giriş
  • Sistem Tanıtım Videoları
  • Sıkça Sorulan Sorular