.

Öğrenci Sıkça Sorulan Sorular

1. Sisteme hangi bağlantı üzerinden giriş yapabilirim?


Uzaktan Öğretim Sistemine UZEM (htttps://uzem.mehmetakif.edu.tr) adresindeki Öğrenciler menüsü altında yer alan Sisteme Giriş menüsüne tıklayarak giriş yapabilirsiniz.


2. Uzaktan eğitim sistemine nasıl giriş yapabilirim?

Karşılama ekranında sisteme giriş yapabileceğiniz iki seçenek sizi karşılamaktadır. Bu yöntemlerden biri olan e-devlet ile giriş yapabilmek için karşılama ekranındaki “e-Devlet ile Giriş Yap” butonuna tıklayın.Bu yöntem sizi e-devlet kapısı kimlik doğrulama sistemine yönlendirecektir. Burada sisteme giriş yapabileceğiniz mobil imza, e-imza, internet bankacılığı gibi bir çok seçenek bulunmaktadır. Bunlardan karşılama ekranında bulunan e-Devlet Şifresi ile giriş alanını kullanalım. Bunun için forum alanlarına sırasıyla T.C. Kimlik Numaranızı (1) ve e-devlet şifrenizi (2) girin ve sonrasında Giriş Yap butonuna tıklayın.


Sisteme giriş yapabileceğiniz ikinci seçenek ise öğrenci bilgi sistemi bilgilerinizi kullanmaktır. Bu yöntemle giriş yapmak için karşılama ekranında bulunan kullanıcı adı form alanına (1) öğrenci numaranızı, şifre form alanına (2) OBS şifrenizi girin ve Giriş yap butonuna tıklayın
3. Uzaktan Eğitime Girişte Kullandığım Şifremi Nasıl Değiştirebilirim?

Eğer sisteme giriş için gerekli OBS şifrenizi hatırlamıyorsanız şifrenizi yenilemek için karşılama ekranına bulunan “Şifrenizi mi unuttunuz?” bağlantısını kullanabilirsiniz. Bu bağlantıya tıkladığınızda karşınıza gelen OBS şifre hatırlatma ekranında sizden istenen bilgileri doldurarak OBS şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Yeni şifreniz ile https://uzak.mehmetakif.edu.tr/  adresine giderek uzaktan eğitim yönetim sistemine giriş yapabilirsiniz.


4. Canlı derse nasıl katılabilirim?


Öğretim yönetim sistemine giriş yaptıktan sonra derslerim sekmesine gidin ve canlı dersinizin bulunduğu derse giriş yapın. Ders içerisinde sanal sınıfa katılmak için BigBlueButton etkinliğine tıklayın. Eğer açılan sanal sınıf etkinliğinde “Moderatörün katılması bekleniyor” uyarısını görüyorsanız bu uyarı henüz öğretim elemanının canlı dersi başlatmadığı anlamına gelmektedir.


Canlı dersiniz öğretim elemanı tarafından başlatıldığında sanal sınıf sayfasında Oturuma katıl butonu aktif hale gelecektir. Derse katılmak için bu butona tıklayın.


5. Canlı ders kaydını nasıl izleyebilirim?

Kayıt altına alınmış olan canlı ders videolarını izlemek için BigBlueButton etkinliği içerisindeki kayıtlar alanına gidip ilgili sanal ders videosunu bulun ve sunum butonuna tıklayın. Açılan sayfada oynat butonuna tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

6. Uzaktan Eğitim yöntemiyle verilen dersleri hangi cihazlardan izleyebilirim?

Bilgisayar, akıllı telefon ve tablet gibi cihazlardan derslere katılabilirsiniz.
Herhangi bir mobil tarayıcıdan derslere katılabilirsiniz. (Chrome, Firefox, Safari, Edge v.b.)

7. Canlı Derslere katılmak istediğimde ekran dönüp duruyor bağlanmıyor. Sorun ne olabilir?


- Bu problemin birkaç sebebi olabilir.

- Tarayıcınızda reklam engelleyici kullanıyor iseniz kaldırınız. Bazı reklam engelleyiciler canlı derse girmeyi engelliyor.

- Tarayıcınızın kesinlikle en güncel versiyon olmasına dikkat ediniz. Güncel olmayan tarayıcılar bu tarz problem çıkarabiliyor.

- İnternet bağlantınız kopmuş ya da çok yavaşlamış olabilir. İnternet bağlantınızı kontrol ediniz.

- Cihazınız ile ilgili bir problem olabilir. Farklı bir cihaz ile deneyiniz.


9. Uzaktan Öğretim Sistemine OBS’deki hesap bilgilerimi yazdığım halde giremiyorum. Sorun ne olabilir?


Eğer OBS şifrenizi yeni aldıysanız ya da yeni değiştirdiyseniz; yeni şifrenizi kullanarak önce OBS'e girerek şifrenizin çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer şifreniz çalışıyor ise UZEM'e aynı şifre ile giriş yapabilirsiniz.


10. Uzaktan Öğretim Sistemine giremiyorum ya da canlı derslere katılamıyorum. Nasıl destek alabilirim?

Bizden destek almak için “Öğrenci No, Ad, Soyad, Akademik Birim (Okul), Bölüm” bilgilerinizi ve yaşadığınız sorunu uzem@mehmetakif.edu.tr e-posta adresine göndererek destek alabilirsiniz. Bize ulaşabileceğiniz tek iletişim adresi budur. Başka iletişim aracı ya da e-posta adresi yoktur. Bu adrese sorunuzu yazdığınızda mesai saati gözetmeksizin ilk gelen e-postadan başlayarak dönüş sağlanacaktır. Sorunuzu daha iyi açıklamak için sorunla ilgili ekran görüntüsü alıp e-postaya ekleyebilirsiniz.

Öğrenciler

  • Sisteme Giriş
  • Sistem Tanıtım Videoları
  • Sıkça Sorulan Sorular