.

Öğretim Elemanı Sıkça Sorulan Sorular

1. Sisteme hangi bağlantı üzerinden giriş yapabilirim?


Uzaktan Eğitim Sistemine UZEM(htttps://uzem.mehmetakif.edu.tr) adresindeki Öğretim Elemanları menüsü altında yer alan Sisteme Giriş menüsüne tıklayarak giriş yapabilirsiniz.


2. Sisteme nasıl giriş yapabilirim?


Uzaktan Eğitim Sistemine giriş için Üniversitemiz E-posta bilgilerinizi kullanmanız gerekmektedir. Kullanıcı Adı ve Şifre olarak Eposta adresi ve şifrenizi yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz.


3. Sisteme giriş için e-Devlet Kullanıcı Adı ve Şifre bilgilerimi kullanabilir miyim?

Hayır. Sistemimize e-Devlet bilgileriyle giriş yoktur. 


4. Canlı derse nasıl katılabilirim?

Canlı derslere katılmak için ders programınızdaki dersin saatinde sisteme giriş yaparak ilgili dersinizin Sanal Sınıf bölümüne geliniz. Bu bölümde "Canlı Derse Katıl" butonu görünecektir. Butona tıkladığınızda sizi başka bir sayfaya yönlendirecek.Açılan pencere ile tarayıcınız üzerinden canlı dersinizi takip edebilirsiniz. Adobe Connect Masaüstü Uygulaması ile dersi takip etmek isterseniz ekranın sağ üstünde yer alan "İndirme Uygulamanın Adresi" butonuna tıklayarak indirme ve kurulum işlemlerinizi yapabilirsiniz.


Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra "Uygulamayı başlatın" butonuna tıkladığınızda uygulamaya yönlendirileceksiniz. Sonraki canlı derslere katılmak için tarayıcınızdan "Canlı Derse Katıl" butonuna bastığınızda varsayılan olarak Adobe Connect Masaüstü Uygulaması'na yönlendirileceksiniz.

Ders anlatımınıza tarayıcıdan devam etmek isterseniz "Canlı Derse Katıl" butonuna tıkladıktan sonra yeni sekmede açılan sayfadaki "Tarayıcıda devam edin" bağlantısına tıklayınız.
Adobe Connect Masaüstü Uygulaması: https://www.adobe.com/go/Connect11AppStandalone


5. Canlı Derslere katılırken Adobe Connect uygulaması ile Tarayıcı üzerinden bağlanmak arasında herhangi bir fark var mıdır?

Her iki yöntemde de stabil bir şekilde derslerinizi işleyip belge paylaşımı, sesli ve görüntülü toplantı, beyaz tahta vb. işlemleri yapabilirsiniz. Eğer ekran paylaşımını ihtiyaç duyuyor iseniz mutlaka Adobe Connect uygulaması üzerinden bağlanmalısınız. 


6. Canlı Derslere katılmak istediğimde ekran dönüp duruyor bağlanmıyor. Sorun ne olabilir?

Bu problemin birkaç sebebi olabilir.

- Tarayıcınızda reklam engelleyici kullanıyor iseniz kaldırınız. Bazı reklam engelleyiciler canlı derse girmeyi engelliyor.

- Tarayıcınızın kesinlikle en güncel versiyon olmasına dikkat ediniz. Güncel olmayan tarayıcılar bu tarz problem çıkarabiliyor.

- İnternet bağlantınız kopmuş ya da çok yavaşlamış olabilir. İnternet bağlantınızı kontrol ediniz.

- Cihazınız ile ilgili bir problem olabilir. Farklı bir cihaz ile deneyiniz.


7. Canlı Derslerde sesim, görüntüm aktif olmuyor ya da sesim, görüntüm karşı tarafa gitmiyor, sorun ne olabilir?


Bu durum genel olarak bilgisayarınızdaki donanımların doğru çalışmamasından kaynaklanmaktadır. Sorunu tespit etmek için Adobe Connect uygulamasından ya da tarayıcınızdan bağımsız olarak bilgisayarınızda mikrofon ve kamera testi yapınız.


İşletim Sistemi üzerindeki ses kaydedici uygulama ile sesinizi kaydedip dinleyiniz. Görüntü kaydedici uygulama ile görüntünüzü kaydedip izleyiniz.


Eğer yapılan testlerde donanımsal olarak bir problem mevcut değil ise canlı derse katıldığınızda mikrofon ve kameranızı aktif ettiğinizden emin olunuz.


8. Canlı Ders sırasında kullanılan interneti başkalarının da kullanması verimliliği düşürür mü?


Eğer internet bağlantı hızınız  düşük ya da çok fazla kişi kullanıyor ise upload hızınızı etkileyeceği için verimliliğinizi düşürecektir. Canlı ders sırasında daha kaliteli ve verimli ses ve görüntü aktarımı için kullanılan internetin paylaşılmadığından emin olunuz.


Canlı ders sırasında daha kaliteli ve verimli ses ve görüntü aktarımı için ortamda başkalarının interneti kullanmadığından emin olunuz.


9. Uzaktan Öğretim Sistemine giremiyorum ya da canlı derslere katılamıyorum. Nasıl destek alabilirim? 


Biriminizin UZEM Birim temsilcisi (Eğitim Öğretimden sorumlu dekan yardımcısı / müdür yardımcısı ) ile iletişime geçebilirsiniz.


Öğretim Elemanları

  • Sisteme Giriş
  • Sistem Tanıtım Videoları
  • Sıkça Sorulan Sorular